Pilsēta jāveido draudzīgāka velosipēdistiem un kājāmgājējiem, savukārt darba vietām jāpievieno jaunas vērtības!

18. aprīlī, Luminor bankas biroja ēkā notika diskusija “Latvija-Rīga-Skanste 2024”. Diskusijā tika vērtēta gan Rīgas, gan īpaši Skanstes rajona izaugsme un attīstības iespējas.

Visplašākā viedokļu apmaiņa notika, kad tika pieminēta dabas aizsardzība, vienlaikus nodrošinot ērtu pieejamību mājām, birojam, skolai, sporta centram, izklaides un kultūras vietām. Gan Neils Balgailis (Grupa 93), gan Mārtiņš Vanags (Skanstes attīstības aģentūra), gan Zane Grundiņa-Arāja (Elektrum Olimpiskais centrs), gan Viesturs Celmiņš (sociālantropologs) īpašu uzmanību vērš uz dabas aizsardzību tieši cilvēka veselības kontekstā. Speciālisti īpaši uzsver zaļo zonu nozīmi, kā arī pārlieku lielo automašīnu izmantošanu. Taču tiek secināts, ka, pirmkārt, nepieciešams radīt piemērotus apstākļus, lai pilsētnieki varētu atteikties no auto. Pilsētā jānodrošina ērti, pieejami un droši  velosipēdistu un gājēju celiņi un sabiedriskais transports ar plašām maršrutu iespējām. Skanstes attīstības aģentūras valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags norāda, ka Skanstes revitalizācija tiešām paredz jaunu ielu izveidi, pārdomātu infrastruktūru gājējiem un velosipēdistiem, zaļo teritoriju attīstību, kā arī notekūdeņu uzkrāšanu un izmantošanu.

Diskusiju raisīja arī modernas un cilvēkam piemērotas darba vides radīšana. Colliers International direktors Ēriks Bergmanis: “IT speciālisti un radošie cilvēki šodien vairs nevēlas strādāt standarta birojā. Kad IT kompānija piedāvāja saviem darbiniekiem elastīgu darba laiku, kurā katrs pats varēja izvēlēties, kur strādāt, daudzi to sāka darīt mājās. Kas notika? Darba efektivitāte un produktivitāte strauji nokritās. Kāds ir risinājums? Veidot ērtu un pārdomātu biroju, kurā darbiniekam ir tas, pēc kā viņš alkst mājās – dīvāns, uz kura brīdi atgulties, ledusskapis, kurā ir uzkodas.”

Tā kā pieprasījums pēc augstāka līmeņa birojiem, nekā veidoti līdz šim, pieaug – nekustamo īpašumu attīstītāji, arhitekti un dizaineri meklē atbilstošus risinājumus. Skanstes rajonā šajā rudenī tiks sākti biroju kompleksa ELEMENTAL SKANSTE būvdarbi. Atsaucoties uz Mārtiņa Vanaga vārdiem – tas ir šā brīža vērienīgākais projekts Skanstē, iespējams visā Rīgā. Objekta attīstītāja SIA Kapitel uzstādījums ir radīt tieši tādu biroju ēku, kurā darbinieks ir veselīgs, produktīvs, jūtas labi, spēj koncentrēties, domāt radoši un sadarboties veiksmīgi dažādos līmeņos. Biroju ēkas tiek projektētas digitāli, būvmateriāli un būvniecības risinājumi tiek izvēlēti cilvēka veselībai un dabai nekaitējoši. Lai veicinātu cilvēkus ievērot veselīgu dzīvesveidu, tiks nodrošināta kvalitatīva infrastruktūra kā kājāmgājējiem, tā velo cienītājiem. Biroju telpas tiks veidotas maksimāli pielāgojamas ar modulārajām sienām un paceļamajām grīdām, ņemot vērā, ka potenciālo nomnieku individuālie mērķi, vajadzības, vēlmes, kā arī uzņēmuma kultūras var atšķirties. Kā uzsvēra SIA Kapitel valdes loceklis Andris Stankevičs, ELEMENTAL SKANSTE biroju ēku komplekss tiek izstrādāts saskaņā ar BREEAM standartiem un ir pirmais biroju ēku projekts Latvijā, kas ieguvis pozitīvu ietekmes uz vidi novērtējumu (IVN).